Spor kulübüne yazılarak en önemli adımı attın, şimdi spora nereden başlayacağın ve neler yapman gerektiği hakkındaki sorularına yanıt vereceğim!

Sonunda uzun zamandır planladığın fakat ertelediğin o kararı hayata geçirdin, sağlıklı bir yaşam için gerekli ilk adımı attın ve nihayet bir spor kulübüne yazıldın. Spor klübüne gideceğin ilk gün geldi, spor ayakkabılarını giydin ve kapıdan içeri girdin. Yani işin en zor kısmını atlattın! Kulüpte gördüğün o fit kadınlar ve erkekler sakın gözünü korkutmasın. Aynı senin gibi onların da spor kulübünde ilk günleri oldu ve sonra sporu hayatlarına ekleyip düzenli bir şekilde yapar hale geldiler. Şimdi sıra sende! Paylaştığım öneriler ile spor kulübünde ilk günün çok verimli ve keyifli geçecek!

En yaygın sebeplerden biri yorgunluk. Biz her ne kadar fark etmesek bile kaslarımız günlük hayatımızdaki aktiviteler gibi süreçlerden etkileniyor. Dolayısıyla sıra spor yapmaya geldiğinde ve biz bir pozda uzun süre durduğumuzda zaten yorgun olan kaslarımız daha az işlevsel bir hale gelip titremeye başlıyor. Sana güzel haber verelim, ne kadar güçlenirsen ve fitleşirsen kasların bu yorgunluğa karşı o kadar dirençli hale gelecek.

1 Günde 2 Kilo Vermeyi Deneme

Spora yeni başlayanların en sık düştüğü hata, ilk gün vücutlarını olması gerektiğinden fazla yormaları. Kilo verme ya da kas kütleni artırma hedeflerine ulaşman için zamana ihtiyacın olduğunu unutma. Her seferinde kısa süreli fakat etkili antrenmanlar yapmaya dikkat et, dört saatini kulüpte geçirme. Aksi taktirde telafisi zor olan sakatlıklar kaçınılmaz olacak! Unutma kasların bugüne kadar böyle çalışmıyordu, bu yüzden yavaş yavaş alıştırarak gitmeye çalış. Her antrenmandan sonra vücuduna dinlenmesi için zaman ver ve kendini bir sonraki antrenman gününe hazırla.

Hedefini Paylaş

Sorumluluk sahibi olmak, spora devam etmenin ve istikrarlı olmanın en önemli anahtarı. Eğer kulübe yazıldıysan ancak düzenli gitmiyorsan spor yaptım diyemezsin. Hayal kırıklığına uğratmak istemediğin bir kişi seç ve onunla fitness hedeflerini paylaş. Örneğin bu hedef vermek istediğin kilo ya da haftada kaç gün spor yapacağın olabilir. Birlikte spor yapabileceğin bir fitness arkadaşı bulman da motivasyonunu artırarak sporu eğlenceli hale getirecek.

Yanına Ne Almalısın?

Spor çantana havlunu, seyahat boyu bir şampuanı, duş sonrası için terlikleri, deodoranını, suyunu ve müzik dinlemek istersen kulaklıklarını yerleştir ve dolap kilidini yanına almayı da unutma!

Isınmayı Unutma

Isınmadan önce kuvvet antrenmanı yapmayı sakın deneme bile! Önce kan dolaşımını hızlandırmalı ve kaslarını ısıtmalısın ki vücudun antrenman sırasında zorlanmasın. Dilersen bir eğitmenden yardım alarak çeşitli esneme hareketlerini de deneyebilirsin.

Yeni Başlayanlar İçin Kuvvet Antrenmanlarını Dene

Daha fazlasını yapabileceğini düşünüyor olabilirsin fakat kendini fazla zorlamamaya dikkat etmelisin. Yeni başlayanlar için kuvvet antrenmanlarını en temel şekliyle yapmalısın. 15 dakika ısınma ve esneme hareketleri yaptıktan sonra çeşitli ekipmanlarla yapacağın kuvvet antrenmalarına geçebilirsin. Bittikten sonra soğumak için 10 dakika boyunca kardiyo yapmayı da ihmal etmemelisin.

Spor eğitmeni: İlminur MUTAFOĞLU

Yazan Antrenör

İlminur MUTAFOĞLU

Body Building Antrenör

Etiketler

  • #sporyum
  • #saglik
  • #beslenme
  • #fitness
  • #ilkgün
  • #hayallerinpesinde

Daha fazla yenilik için

Aboneler son güncellemeler hakkında bilgi alabilirler.